Pustiti avto doma pomeni, da vam ni treba skrbeti za parkiranje, gorivo in nepremišljene voznike na cesti. Če pa avtomobila ne uporabljate dlje časa, ima lahko nepravilno postopanje pri parkiranju vozila za dalj časa tudi posledice. Temu se je mogoče izogniti, če sledite pravilnim korakom. Tu je nekaj nasvetov, kako pravilno parkirati svoj avtomobil za dalj časa, da vam ne bo potrebno že ob prvi uporabi poiskati pomoči servisa.
Če je možno, parkirajte v garaži oziroma pokritem prostoru ali uporabite zaščitno pregrinjalo. Barva na avtomobilu se lahko poškoduje, če je vozilo parkirano na prostem, zaradi prahu, umazanije in vlage. Da preprečite poškodbe, temeljito očistite zunanjost. Uporaba zaščitnega pregrinjala bo nudila popolno zaščito.
Preden vozilo za dalj časa parkiramo, ne aktiviramo parkirne zavore ampak morebitno premikanje vozila preprečimo na drug način (prva prestava, zagozde pod kolesi). Daljša aktivacija ročne zavore lahko povzroči, da se zavorne ploščice prilepijo na diske ali bobne.
Rezervoar za gorivo naj bo poln. Ena večjih težav, če avtomobil ne uporabljate, je rjavenje na notranji strani rezervoarja za gorivo. Najboljši način, da se temu izognete, je, da avtomobil do roba napolnite s kakovostnim bencinom in celo dodate nekaj dodatkov za gorivo. To bo preprečilo vlago, ki bo vstopila v rezervoar, in preprečilo rjavenje v rezervoarju za gorivo.
V primeru, da bo vozilo parkirano daljše časovno obdobje (npr. več mesecev) priporočamo, da odstranite akumulator in ga shranite v suhem in temnem prostoru s sobno temperaturo.
Tlak v pnevmatikah dvignemo na vrednost v skladišču (na primer 3,0 bar). Pred ponovno uporabo vozila pa tlak vrnemo na vrednosti, ki so napisane na nalepki na stebričku prednjih vrat vozila
Vozilo naj bo očiščeno (notranjost, zunanjost, pnevmatike in platišča, kolesni loki,…).
Ključavnice zaščitite z antikorozivnim sredstvom (npr. WD40).
Vse nelakirane dele vozila (velja za vse kovinske dele, ki niso lakirani) lahko zaščitimo z antikorozivnim sredstvom (npr. WD40).
Ko se želimo po dolgem času ponovno odpraviti na vožnjo s svojim avtomobilom, ki dalj časa ni bilo uporabljeno in je bilo parkirano na domačem dvorišču, je prav tako pomembno, da preverimo stanje vozila. Da nas ne bi že na prvih prevoženih metrih pričakalo neprijetno presenečenje.
Preverimo, da pod pokrovom motorja in v drugih odprtinah ni kakšnih živali.
Operite vozilo, da odstranite morebitno nabrano umazanijo (če ga niste že pred parkiranjem očistili in zaščitili pred umazanijo).
Vetrobransko steklo in metlice operemo s toplo blago milnico (obvezno preden prvič vključimo brisalnike). Enako storimo z zadnjim brisalnikom in steklom.
Preverimo nivo olja in ostalih tekočin.
Preverimo puščanje tekočin oziroma morebitne madeže pod vozilom.
Preverimo tlak v pnevmatikah.
Vozila ne zaženemo v zaprtem prostoru.
Pred speljevanjem, preverimo delovanje volana in zavor. Na rotorjih se je morda nabrala rja. V večini primerov se odstrani sama, potem ko se boste z vozilo peljali.
Preverimo delovanje svetlobnih naprav in smernih indikatorjev.
Preverimo morebiten obstoj napak in prižganih kontrolnih lučk.
Najprej vozimo zmerno toliko časa, da temperatura naraste na normalno obratovalno vrednost.
V primeru težav z voznim stanjem avtomobila pokličite našo brezplačno številko CITROËN ASISTENCA 080 22 29
Priporočamo obisk pooblaščenega serviserja Citroën , kjer vam bodo vozilo strokovno pregledali, odpravili morebitne pomanjkljivosti in ga tako pripravili za varno vožnjo.