Vse od razvojne zasnove vozil in v vsaki etapi njihovega življenjskega cikla si Citroënove ekipe prizadevajo, kolikor je le možno, omejiti vpliv avtomobila na okolje z nadzorovanjem porabe goriva, emisij CO2 in škodljivih izpušnih plinov, s premišljeno uporabo naravnih virov, izboljšanjem možnosti za recikliranje in še več.
Citroën je zavezan:
Z okolju prijazno zasnovo si prizadevamo za napredek na področju trajnostne mobilnosti, ki presega skladnost z okoljskimi predpisi avtomobilske industrije.
Pri Citroënu se okolju prijazna zasnova odraža pretežno v raziskavah in inovacijah, ki spodbujajo čiste tehnologije in zelene materiale.
Za proizvodnjo vozil brez emisij ogljikovega dioksida ima Citroën proizvodno bazo, ki je sposobna učinkovito upravljati lastne vplive na okolje in poiskati odgovore na ključne okoljske izzive.
Citroën spodbuja svoja prodajna mesta in servisne delavnice k bolj učinkovitemu ravnanju z odpadki, zato uvaja iniciative za razvrščanje in vrednotenje odpadkov.
Citroën si močno prizadeva za izboljšanje učinkovitosti svojega postopka recikliranja z zasnovo izdelkov, ki so trajnostni že od samega začetka. Cilj tega je tudi zmanjšati količino odpadkov, ki nastanejo med proizvodnjo, uporabo in recikliranjem vozil.
VSE BOLJ UČINKOVITI MOTORJI
Citroën si nenehno prizadeva za optimizacijo bencinskih in dizelskih motorjev na notranje zgorevanje, med katerimi jih je veliko opremljenih s funkcijo Stop&Start ter tehnologijama FAP (filter trdnih delcev) in SCR (selektivna katalitična redukcija).
NOVA GENERACIJA SAMODEJNIH MENJALNIKOV
Citroën ponuja izbor visoko zmogljivih menjalnikov, katerim se je leta 2018 pridružil še 8-stopenjski samodejni menjalnik (EAT8), ki omogoča še bolj drastično znižanje porabe goriva, hkrati pa nudi najvišjo raven voznega udobja.
ELEKTRIČNA VOZILA
Za okolju prijazno mestno vožnjo so zdaj na trgu tri 100-odstotno električna vozila: C-Zero*, Citroën Jumper* in gospodarska izvedenka Citroën Berlingo*.
* Navedena vozila niso na voljo na slovenskem tržišču
HIBRIDNA VOZILA
Citroën SUV C5 Aircross Hybrid*, ki je bil javnosti predstavljen novembra 2019, je temeljni kamen Citroënove strategije o elektrifikaciji vozil.
* V Sloveniji bo vozilo na voljo v drugi poovici leta 2020
V Citroënovi ponudbi so delni hibridi, priključni hibridi in 100% električna vozila, do leta 2023 pa namerava znamka za 70 % modelov iz svojega prodajnega programa ponuditi električno izvedenko, do leta 2025 pa za vse modele.
"Zelene materiale" razvrščamo v tri skupine:
Njihova uporaba ponuja dve glavni prednosti :
Citroën že od leta 2008 sledi ambicioznemu načrtu uporabe zelenih materialov. Leta 2018 je njihov delež predstavljal približno 30 % svetovne teže vozil (polimeri, kovine,…).
Citroën odgovarja na okoljska vprašanja:
Januarja 2015 so v Franciji uvedli obvezno označevanje izdelkov, ki jih je mogoče reciklirati, s posebnimi zahtevami glede recikliranja: oznako Triman.
Namen te oznake je sporočiti potrošniku, da izdelka ali embalaže ne sme odvreči v koš za gospodinjske odpadke, temveč ga mora reciklirati ali odnesti na zbirno mesto za recikliranje. To oznako imajo nekateri Citroënovi produkti (pnevmatike, kartonska embalaža, tiskovine).
Citroënov cilj je v celoti reciklirati vsa vozila ob koncu njihove življenjske dobe. V ta namen smo uvedli postopek za analiziranje življenjskega cikla avtomobila, v sklopu katerega merimo celoten vpliv vozil na okolje od njihove zasnove vse do uničenja. S tem sistemom lahko tudi ocenimo in bolj učinkovito izberemo materiale za prihodnja vozila.
Reciklirani izdelki imajo enake tehnične specifikacije kot novi. Njihova toplotna in mehanska vzdržljivost zagotavljata visoko kakovost in optimalne zmogljivosti.
Danes so zeleni materiali izjemno visoke kakovosti, tako da jih je možno v Citroënovih vozilih uporabljati tako za skrite kot tudi vidne dele.
Pred več kot petnajstimi leti je mreža Citroën uvedla strukturo za okolju prijazno zbiranje in obdelavo izrabljenih vozil. Recikliranje poteka v sedmih korakih (postopek recikliranja vozila opisan v nadaljevanju je naveden za območje Francije).
Prevzem
Zadnji lastnik vozila po izteku njegove življenjske dobe odpelje vozilo v pooblaščeni center za prevzem. Po opravljenem pregledu vozila pooblaščeni center za prevzem izda predpisano potrdilo o uničenju vozila.
Predhodna obdelava in odstranjevanje onesnaževalcev iz vozil
Najprej odstranijo akumulator in pnevmatike. Nato izklopijo varnostne blazine. Naše partnersko podjetje zatem iz vozil odstrani odvečno gorivo in ostale tekočine: motorno olje, olje menjalnika, zavorna tekočina in hladilno sredstvo klimatske naprave. V njegovem oddelku za posebno obdelavo nato te škodljive odpadke 100 % reciklirajo.
Odstranitev za ponovno uporabo
V sklopu naslednjega koraka razstavijo vse mehanske ali karoserijske dele ter električne ali elektronske dele, da se jih lahko ponovno uporabi kot rabljene dele oziroma kot tovarniško obnovljene dele. Če je to ekonomsko izvedljivo, na tej točki tudi zberejo razne materiale, kot sta plastika in steklo, za potrebe recikliranja.
Skladiščenje
Okolju nevarne materiale zatem zberejo in pošljejo specializiranim podjetjem v prevzem ali uničenje.
Drobljenje
Golo karoserijo brez škodljivih snovi pošljejo v drobilnik, ki jo zdrobi in razgradi na nekaj milimetrov velike delce. Zatem drobnilnik te delce prvič magnetno sortira, da iz njih izloči kakršnekoli železne kovine (jeklo).
Po drobljenju
Ostanki zdrobljenega materiala se nato samodejno razvrstijo glede na fizikalne lastnosti snovi (magneti, vrtinčni tokovi, lebdenje), da se ločijo različne vrste materialov.
Recikliranje, predelava in zakop na odlagališčih
Ko so razvrščeni, delce materiala reciklirajo (kovine pošljejo v jeklarne/kovinsko predelovalne obrate, nekatere plastične delce pa nazaj v industrijo plastike) ali pretvorijo v energijo (cementarne, mestno ogrevanje, elektrarne itd.).
S takim industrijskim postopkom je možno več kot 95 % teže vozila ponovno uporabiti, reciklirati ali predelati, s čimer se močno zmanjša količino končnih odpadkov, ki jih na koncu pošljejo na specializirana odlagališča.
Kje lahko reciklirate vaše vozilo?
Če imate vozilo, ki mu je iztekla življenjska doba, ga odpeljite v enega od pooblaščenih centrov družbe Ekomobil d.o. o., ki je edina družba, ki ima pooblastila proizvajalcev oz. uvoznikov vozil za zbiranje in prevzem vozil njihove blagovne znamke ter prevzem delov vozil, ki pri servisiranju in popravilu vozil njihovih blagovnih znamk nastanejo kot odpadek in oddajo vseh prevzetih izrabljenih vozil v obdelavo.