VKLJUČEVANJE OKOLJSKIH VPRAŠANJ
Vse od razvojne zasnove vozil in v vsaki etapi njihovega življenjskega cikla si Citroënove ekipe prizadevajo, kolikor je le možno, omejiti vpliv avtomobila na okolje z nadzorovanjem porabe goriva, emisij CO2 in škodljivih izpušnih plinov, s premišljeno uporabo naravnih virov, izboljšanjem možnosti za recikliranje in še več.
Citroën je zavezan:
- upoštevanju okoljskih vprašanjih že od razvojne faze svojih produktov in storitev,
- izvajanju načel krožnega gospodarstva zlasti z recikliranjem in ponovno uporabo materialov.
ZASNOVA
PROIZVODNJA
POPRODAJA
RECIKLIRANJE
Pred več kot dvajsetimi leti je mreža Citroën uvedla strukturo za okolju prijazno zbiranje in obdelavo izrabljenih vozil pod ugodnimi okoljskimi razmerami. Recikliranje vozila poteka v sedmih korakih.
1. KORAK: PREVZEM
Zadnji lastnik vozila po izteku njegove življenjske dobe odpelje vozilo v pooblaščeni center za prevzem. Po opravljenem pregledu vozila pooblaščeni center za prevzem izda predpisano potrdilo o uničenju vozila.
2. KORAK: PREDHODNA OBDELAVA IN ODSTRANJEVANJE ONESNAŽEVALCEV IZ VOZILA
Najprej odstranijo akumulator in pnevmatike. Nato izklopijo varnostne blazine. Naše partnersko podjetje zatem iz vozil odstrani odvečno gorivo in ostale tekočine: motorno olje, olje menjalnika, zavorno tekočino in hladilno sredstvo klimatske naprave. V njegovem oddelku za posebno obdelavo nato te škodljive odpadke 100 % reciklirajo.
3. KORAK: ODSTRANITEV ZA PONOVNO UPORABO
V naslednjem koraku razstavijo vse mehanske ali karoserijske dele ter električne ali elektronske dele, da se jih lahko ponovno uporabi kot rabljene dele oziroma kot tovarniško obnovljene dele. Če je to ekonomsko izvedljivo, na tej točki tudi zberejo razne materiale, kot sta plastika in steklo, za potrebe recikliranja.
4. KORAK: SKLADIŠČENJE
Okolju nevarne materiale zatem zberejo in pošljejo specializiranim podjetjem v prevzem ali uničenje.
5. KORAK: DROBLJENJE
Golo karoserijo brez škodljivih snovi pošljejo v drobilnik, ki jo zdrobi in razgradi na nekaj milimetrov velike delce. Zatem drobilnik te delce prvič magnetno sortira, da iz njih izloči kakršnekoli železne kovine (jeklo).
6. KORAK: Po drobljenju
Ostanki zdrobljenega materiala se nato samodejno razvrstijo glede na fizikalne lastnosti snovi (magneti, vrtinčni tokovi, lebdenje), da se ločijo različne vrste materialov.
7. KORAK: RECIKLIRANJE, PREDELAVA IN ZAKOP NA ODLAGALIŠČIH
Ko so razvrščeni, delce materiala reciklirajo (kovine pošljejo v jeklarne/kovinsko predelovalne obrate, nekatere plastične delce pa nazaj v industrijo plastike) ali pretvorijo v energijo (cementarne, mestno ogrevanje, elektrarne itd.).
S takim industrijskim postopkom je možno več kot 95 % teže vozila ponovno uporabiti, reciklirati ali predelati, s čimer se močno zmanjša količino končnih odpadkov, ki jih na koncu pošljejo na specializirana odlagališča.
RECIKLIRAJTE SVOJEGA CITROËNA NAŠ PROGRAM ZA PREVZEM VOZILA OB IZTEKU ŽIVLJENJSKE DOBE Skrb za okolje je bila za nas od nekdaj bistvenega pomena. Dandanes je recikliranje vozil ob izteku življenjske dobe postalo zakonska obveznost.
To pomeni, da vsa Citroënova vozila ob izteku njihove življenjske dobe brezplačno prevzamemo od zadnjega lastnika pod pogojem, da izpolnjujejo določene pogoje.
Ker se želimo zagotovo prepričati, da bo vaše odsluženo vozilo reciklirano na okolju prijazen način, smo sklenili sodelovanje z neodvisnimi strokovnjaki, ki preverjajo, ali so prevzemi vozil opravljeni pravilno in v skladu s trenutno veljavno zakonodajo. Poleg tega tudi potrdijo, da naša partnerska podjetja izpolnjujejo vse zakonske zahteve glede recikliranja.
V Sloveniji je sistem razgradnje izrabljenih vozil urejen v okviru skupnega načrta za ravnanje z izrabljenimi vozili, katerega nosilec je družba EKOMOBIL d.o.o., ki je edina v Sloveniji, ki ima vsa pooblastila C Automobil Import d.o.o. (uvoznik znamke Citroën) za zbiranje, prevzemanje, obdelavo in odstranjevanje izrabljenih vozil na okolju prijazen način (http://www.eko-mobil.si).
Naše raziskovalne in razvojne ekipe upoštevajo postopke recikliranja in ponovne uporabe, s čimer zagotovijo, da vsi Citroënovi izdelki ustrezajo zahtevam za recikliranje.
Te postopke izvajajo tudi dobavitelji, in nam s tem pomagajo analizirati, ali so sklopi in sestavni deli vozil primerni za recikliranje in ponovno uporabo.
Pogoji za trajnostno zasnovo so:
POGOJI PREVZEMA
Vašega Citroëna lahko ob izteku življenjske dobe brezplačno oddate v razgradnjo na pooblaščena zbirna mesta, če izpolnjuje naslednje pogoje:
- ima vozilo največ 9 sedežnih mest ali če je lahko gospodarsko vozilo z največ 3,5 tonami,
- je vozilo registrirano v Sloveniji,
- v vozilu ne manjka noben bistveni del, je oddano v celoti z vsemi bistvenimi sestavnimi deli, vključno z motorjem, menjalnikom, podvozjem, kolesi in katalizatorjem (če je del opreme) ter elektronsko opremo.
- vozilo ne vsebuje nobenega odpadka, ki niso sestavni deli ali materiali vozila (npr. dodatne izrabljene pnevmatike, komunalni odpadki, …),
- so bili skupaj z vozilom izročeni originalni dokumenti vozila.
Pooblaščeni center za prevzem odsluženih vozil vam bo izročil tudi vso potrebno dokumentacijo za odjavo vašega vozila pri ustreznih organih. Tako boste lahko brez skrbi, saj boste vedeli, da bo vaše staro vozilo uničeno na okolju prijazen način.
V Sloveniji je sistem razgradnje izrabljenih vozil urejen v okviru skupnega načrta za ravnanje z izrabljenimi vozili, katerega nosilec je družba EKOMOBIL d.o.o., ki je edina v Sloveniji, ki ima vsa pooblastila C Automobil Import d.o.o. (uvoznik znamke Citroën) za zbiranje, prevzemanje, obdelavo in odstranjevanje izrabljenih vozil na okolju prijazen način (http://www.eko-mobil.si).
ŽIVLJENJSKI CIKEL VOZIL OD ZASNOVE DO UNIČENJA RazvojProizvodnja
Uporaba
Prevzem